ВТРУЧАННЯ У ВИБОРИ: ВИДИ ТА ЗАГРОЗИ ДЛЯ СУЧАСНИХ ДЕМОКРАТІЙ

Ключові слова: фальсифікація виборів, утручання у вибори, маніпуляції, фейкові новини, кібербезпека, хакерська атака, виборчі технології.

Анотація

У статті визначено поняття «втручання у вибори», його основні види та особливості застосування у державах із демократичною формою правління. Виявлено, що процес обрання влади суспільством має велике значення для легітимності всієї політичної системи, а будь-яка спроба втручання з метою вплинути на результат виборів чи завадити їм є порушенням законів держави та міжнародних правил. Тому вибори мають проходити вільно, виборчий процес відбуватися без утручання сторонніх осіб або держав (зовнішнього втручання), а виборці повинні мати можливість формувати думку незалежно, без будь-якого спонукання чи маніпулятивного втручання. З’ясовано, що різноманітні способи втручання у вибори існували завжди, але в останнє десятиріччя вони стали більш помітними через зміни у виборчому середовищі, поширення нових засобів комунікації та зростання кількості неліберальних акторів, які втручаються у виборчий процес по всьому світу. Визначено, що втручання у вибори порушує право на самовизначення, коли виборці не можуть сформувати думку самостійно, та може стосуватися як спроб, так і змін результатів виборів загалом. Доведено, що потенціал для фальсифікації затьмарює вибори в усіх країнах, навіть у тих, де демократія існує давно. Виявлено існування двох форм утручання у вибори, які автори об’єднали у внутрішні та зовнішні втручання. Поштовхом для розвитку останніх стали інформаційно-комунікаційні технології, що уможливили вплив суб’єктів політики на виборчий процес поза межами власної держави. Доведено, що найбільш небезпечними є змішані іноземні та внутрішні втручання, основна мета яких – дезорганізація суспільства, уведення до лав керівників держави своїх прибічників, прихильників власної ідеології та інтересів за допомогою методів інформаційного впливу. Тому важливими є встановлення державами чітких правил, розроблення інструментів та програм, спрямованих на захист виборів і демократичних систем, що реагуватимуть на зростаючу загрозу маніпуляцій із боку внутрішніх та іноземних політичних акторів.

Посилання

1. Десять російських методів втручання у вибори. Українські приклади. Texty.org.ua. 2019. URL: https://texty.org.ua/articles/93080/Desat_rosijskyh_metodiv_vtruchanna_u_vybory_Ukrajinski-93080/.
2. Купєцкі Р., Брийка Ф., Хлун Т. Втручання Росії у вибори в демократичних країнах. Посібник з дезінформації. Частина 2. Куншт. 2022. URL: https://kunsht.com.ua/articles/vtruchannya-rosii-u-vibori-v-demokratichnix-krainax-posibnikz-dezinformacii-chastina-2.
3. Міжнародний пакт про громадянські і політичні права від 19 жовтня 1973 р. Законодавство України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_043#Text.
4. Digital Election Interference. Freedom Hourse. 2019. URL: https://freedomhouse.org/report/freedom-on-the-net/2019/thecrisis-of-social-media/digital-election-interference.
5. Foreign Cyber Interference in Elections. Foreign Cyber Elections Interference. 2021. URL: https://digital-commons.usnwc.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=2969&context=ils.
6. Foreign Threats to the 2020 US Federal Elections. Intelligence Community Assessment. URL: https://www.dni.gov/files/ODNI/documents/assessments/ICA-declass-16MAR21.pdf.
7. Issitt М. Election Interference: Overview. EBSCO Information Services. URL: https://www.ebsco.com/sites/default/files/acquiadam-assets/Points-of-View-Reference-Center-Election-Interference-Overview.pdf.
8. Rothkirch P. Foreign Election Interference: A Violation of the Right to Self-Determination. Völkerrechtsblog. 16.11.2022. DOI: 10.17176/20221116-095506-0.
9. Russian Election Interference: Europe’s Counter to Fake News and Cyber Attacks. Carnegie Endowment for International Peace. URL: https://www.jstor.org/stable/pdf/resrep21009.6.pdf.
Опубліковано
2023-11-30
Як цитувати
Розік, М., & Назарук, Н. (2023). ВТРУЧАННЯ У ВИБОРИ: ВИДИ ТА ЗАГРОЗИ ДЛЯ СУЧАСНИХ ДЕМОКРАТІЙ. Літопис Волині, (29), 160-164. https://doi.org/10.32782/2305-9389/2023.29.26
Розділ
Політологія