ПОЛІТИКО-УПРАВЛІНСЬКІ ЧИННИКИ ПРОТИДІЇ КОРУПЦІЇ В УКРАЇНІ
Анотація
Зазначено, що корупція як зловживання владою з метою одержання приватної вигоди ставить під загрозу верховенство права, послаблює державні інститути та демократію, національну безпеку країни. Автор акцентує увагу на тому, що в переважній більшості досліджень домінують дві тенденції в процесі мінімізації корупційних схем. З одного боку, результативність антикорупційних заходів пов’язують із використанням зарубіжних практик, а з іншого – наголошують на українській унікальності, звертаючи увагу на особливості ментальності, архетипічності тощо. У статті підкреслюється, що в даному разі варто поєднувати ці два підходи з акцентом на соціальні, економічні, політичні та правові перспективи. Копіюючи бездумно «розумні», але чужі рішення, не враховуючи місцевий контекст і реальні потреби України, навряд чи можна досягнути відповідного результату. Зазначено, що ефективність антикорупційної діяльності залежить не лише від певних заходів, а й безпосередньо від контексту, від того середовища, у межах яких вона здійснюється. Причому політико-управлінські механізми протидії корупції визначено як стратегію забезпечення прозорого, відкритого збалансованого розвитку з урахуванням зовнішніх і внутрішніх загроз, із передбаченням їх результативності та необхідного корегування. Установлено, що ефективність боротьби з корупцією залежить як від формування дієвих антикорупційних органів, так і від делегування частини антикорупційних функцій як органам місцевого самоврядування, так і безпосередньо громадам. Зазначено, що механізм антикорупційної діяльності включає такі складники: моніторинг реального стану антикорупційних змін, розроблення якісних критеріїв та інструментів оцінювання; реалізація практичних заходів, спрямованих на нейтралізацію корупційної діяльності; системний аналіз результатів, їх корегування та подальше вдосконалення. При цьому неодмінними профілактичними практиками, з одного боку, є прозорість та відкритість рішень, а з іншого – зменшення «людського чинника» у процесі надання різноманітних дозволів та реалізації контрольних функцій.
Посилання
2. Булло О. MONEYLAND. Грошограй: чому злодії та шахраї керують світом і як це змінити / пер. з англ. М. Климчук. Харків : Віват, 2020. 432 с.
3. Доступ підприємств на 1,5-мільярдний ринок забезпечення осіб з інвалідністю технічними засобами реабілітації. Корупційні ризики та практика їх реалізації. Київ, 2021. 79 с.
4. Корупційні схеми на ринку протезування функціонували роками – НАЗК. URL: https://zn.ua/ukr/ECONOMICS/koruptsijni-skhemi-na-rinku-protezuvannja-funktsionuvali-rokami-nazk.html.
5. Крейденко В. Інститут парламентаризму в парламентсько-президентській республіці. 30 років незалежності України: досягнення, виклики, перспективи : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., м. Київ, 10 вересня 2021 р.) / за заг. ред. Л.Г. Комахи, О.М. Андрєєвої, В.А. Гошовської. Київ : ННІ ПУДС КНУ, 2021. С. 21–22.
6. Оцінка громадянами ситуації в країні та дій влади, довіра до соціальних інститутів (лютий–березень 2023 р.). URL: https://razumkov.org.ua/napriamky/sotsiologichni-doslidzhennia/otsinka-gromadianamy-sytuatsii-v-kraini-ta-dii-vladydovira-
do-sotsialnykh-instytutiv-liutyi-berezen-2023r.
7. Кудерміна О.І., Казміренко Л.І., Андросюк В.Г., Фодчук А.Б. Психологічні засади запобігання корупційним правопорушенням в органах державної влади та місцевого самоврядування : навчальний посібник. Київ : Нац. акад. внутр. справ, 2019. 168 с.
8. Рудой К.М. Основні напрями адміністративно-правового механізму протидії корупції в Україні. Протидія корупції: правове регулювання і практичний досвід : тези доп. Міжнар. наук.-практ. конф., м. Вінниця, 28 жовтня 2022 р. Харків : ХНУВС, 2022. С. 170–172.
9. Статут Групи держав по боротьбі з корупцією (GRECO). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_144#Text.
10. Талеб Н.Н. Чорний лебідь. Про (не)ймовірне у реальному житті / пер. з англ. М. Климчука. Київ : Наш формат, 2017. 392 с.
11. ТОП-10 корупційних схем забезпечення осіб з інвалідністю технічними засобами реабілітації. Стратегічний аналіз корупційних ризиків. 2021. 34 с. URL:https://blogs.worldbank.org/governance/fighting-corruption-through-opengovernment-initiatives.
12. Kallaur E., Davenport S. Fighting corruption through Open Government Initiatives. URL: https://blogs.worldbank.org/governance/fighting-corruption-through-open-government-initiatives.
13. Razzante R. The fight against corruption. Handbook of Research on Trends and Issues in Crime Prevention, Rehabilitation, and Victim Support. IGI Global. 2020. P. 167–186.
14. United Nations Convention against Corruption. UNITED NATIONS. New York, 2004. 56 р.