«ЕКОНОМІЧНА СВОБОДА» УКРАЇНИ ТА КРАЇН БАЛТІЇ В ДИНАМІЦІ (1995–2004 РОКИ): ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ

Ключові слова: рейтинг, Індекс, свобода, уряд, держава, ринок, економіка.

Анотація

У статті визначено, що для розуміння свого становища кожна країна визначає рівень власного розвитку за тими чи іншими критеріями та показниками. Найбільш достовірним є зовнішній моніторинг країни за міжнародно визнаними індексами. Деякі світові (переважно – неурядові) організації, здійснюючи щорічний моніторинг багатьох країн, формують підсумкові звіти, які згодом впливають як на іноземних інвесторів, так і на уряди відповідних країн. Останні ж не можуть ігнорувати відповідні результати своєї держави від легітимних світових організацій. Також оприлюднені рейтинги держави впливають і на її громадян, адже останні у демократичних державах є носієм суверенітету і джерелом влади. Оприлюднені світовими організаціями показники певної держави є своєрідним зовнішнім підсумком діяльності тієї чи іншої влади протягом року її діяльності. По суті, вони є відображенням проведених владою реформ у конкретних галузях, або свідчать про відсутність здійснення таких заходів (найчастіше через бездіяльність) із боку обраних представників. Загалом цей алгоритм дій виглядає так: діяльність влади – результат такої діяльності для держави – моніторинг і визначення відповідного індексу конкретної країни – зовнішні інвестиції або відсутність таких у державу, і знову все йде по колу. У статті здійснено порівняльний аналіз за основними напрямами дослідження України і країн Балтії протягом десятиліття їх незалежності. Хронологічний період визначається у межах від початку першого моніторингу Індексу економічної свободи від Haritage Foundation у 1995 р. і до вступу країн Балтії у НАТО та ЄС у 2004 р. Також кінцевою хронологічною межею для України виступає 2004 р., адже саме у грудні того року під час президентських виборів відбулася Помаранчева революція, яка змінила не лише главу держави, а й форму правління в Україні, що стало результатом політичних домовленостей між головними суб’єктами конфлікту.

Посилання

1. 1993 presidential elections in Latvia. URL: https://en.wikipedia.org/wiki/1993_Latvian_presidential_election.
2. Вибори в Рійгікогу. URL: https://www.valimised.ee/ru/arkhiv-proshedshikh-vyborov/vybory-v-riygikogu/proshedshievybory-v-riygikogu.
3. Конституція (Основний закон) Естонської Республіки. 2015. URL: https://www.riigiteataja.ee/viitedLeht.html?id=10.
4. Конституція Литовської Республіки від 25 жовтня 1992 р. URL: http://lib.rada.gov.ua/static/LIBRARY/catalog/law/lit_konst1.htm.
5. Index of Economic freedom. About the Index. URL: https://www.heritage.org/index/about.
6. Index of Economic freedom. Graph the Data. URL: https://www.heritage.org/index/visualize.
7. The Constitution of the Republic of Latvia. URL: https://likumi.lv/ta/en/en/id/57980-the-constitution-of-the-republic-oflatvia.
Опубліковано
2023-11-30
Як цитувати
Войтенко, Ю. (2023). «ЕКОНОМІЧНА СВОБОДА» УКРАЇНИ ТА КРАЇН БАЛТІЇ В ДИНАМІЦІ (1995–2004 РОКИ): ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ. Літопис Волині, (29), 110-116. https://doi.org/10.32782/2305-9389/2023.29.18
Розділ
Всесвітня історія