«Стокгольмський синдром», як кінцева мета тоталітарного режиму: від витоків до сучасности

  • Андрій Бондарчук
Ключові слова: «Стокгольмський синдром», голодомори в Україні, рабська психологія

Анотація

Стаття розповідає про тоталітаризм, про прагнення влади тримати людей у покорі, про голодомори, страх і тортури в СРСР. Автор показує складне життя в Україні і підкреслює, що вона займала важливе місце в імперії, якою був Радянський Союз, де були гарячі і голодоморні війни. Для позначення феномену покори у суспільстві Д. Ґрегем використовує іншу назву – «соціальний стокгольмський синдром». Дослідниця пропонує застосовувати це поняття в широкому розумінні, тобто маючи на увазі травматичну психологічну залежність не лише заручників, а й інших соціальних груп. На сайтах і блогах часто можна зустріти спроби зрозуміти психологічне підґрунтя пострадянського суспільства (найчастіше йдеться про деформації української національної ідентичності, втрату історичної пам‟яті, соціальну пасивність, неповноцінну еліту тощо), де для пояснення світоглядних змін радянських людей вживають термін «стокгольмський синдром». До порівняння Голодомору і Голокосту вдається й історик Людмила Гриневич, однак в іншому аспекті. Аналіз наслідків Голокосту свідчить про те, що багато людей, які стали свідками і жертвами тортур, всупереч усьому зуміли виховати в собі нове прагнення до життя та розвинути ділову і суспільну активність. Ознаками «соціального стокгольмського синдрому» можна вважати наявність симптомів посттравматичного стресового розладу в постраждалих від Голодомору та окремі симптоми історичної травми у їхніх нащадків, потужний емоційний зв‟язок із агресором, домінування радянської культурної парадигми над національною, брак самосвідомості, відмова від національної складової у світогляді постраждалих від геноциду, страх звільнення (бажання повернутися в СРСР), страх помсти, агресія проти нащадків «багатіїв», які розвалили Радянський Союз, очікування повернення «керівної ролі» Комуністичної партії та відродженнярадянської держави, раціоналізація та викривлення сприйняття епізодів насильства та «доброти» агресора («турботливий Сталін») як у безпосередніх учасників подій, так і в їхніх нащадків, які через своїх рідних засвоїли змінену пам‟ять про минуле Втім, Стокгольмський синдром діяв в головах колишніх рабів і його наслідки ще й зараз впливають на людей пострадянського простору.

Посилання

1. Геноцид українського народу. Історична пам‘ять та політико-правова оцінка. Міжнародна науково-теоретична конференція. Матеріали. Київ. 2000.
2. Голод 1946-1947 років в Україні, причини і наслідки. Міжнародна наукова конференція. Матеріали. Вид-во М.П. Коць. Київ – Нью-Йорк, 1998.
3. Білас І. Репресивно-каральна система України, 1917-1953: Суспільно-політичний, історико-правовий аналіз, у 2-х книгах. К. 1994.
4. Володимир Бєлінський. Страна Моксель у 3-х кн., 2007, 2010. К. Вид-во О. Теліги.
5. Володимир Бєлінський. Москва Ординська, (ХІІІ-ХУІ ст.) К. 2011. Вид-во О.Теліги.
6. Володський І. Витоки зла. К. 2003 –305 с.
7. Розсекречена пам‘ять. Голодомор 1932-1933 років в Україні в документах ГПУ-НКВД. Наукове видання. К. 2008 – 604 с.
8. В. Брехуненко, В. Ковальчук, М.Ковальчук, В. Корнієнко. Війна Росії проти України ХІІ-ХХІ ст. К. 2016. – 248 с.
9. Володимир Сергійчук. Допомога західноукраїнського населення голодуючим УРСР. Україна. ХХ ст.: культура, ідеологія, політика. К. Вип. 13.
10. Андрій Бондарчук. Обірване коріння нації. Волинська хрестоматія. К.Вид-во О.Теліги. 2011. –862 с.
11. Андрій Бондарчук, упоряд. і автор. Україна. Голодомор 1946-1947 років: непокараний злочин, забуте добро. К. Орєнтир. 2017. –608 с.
Опубліковано
2019-06-26
Як цитувати
Бондарчук, А. (2019). «Стокгольмський синдром», як кінцева мета тоталітарного режиму: від витоків до сучасности. Літопис Волині, (20), 55-64. https://doi.org/10.32782/2305-9389/2020.20.09
Розділ
Статті